Ali z ugašanjem peči ponoči privarčujemo pri ogrevanju?

Ogrevanje doma predstavlja velik del stroškov za energijo, zato mnogi iščejo načine, kako prihraniti. Ena od pogostih praks je ugašanje peči ponoči, ko so vsi v postelji in ni potrebe po visokih temperaturah. Vendar pa se poraja vprašanje, ali ta praksa resnično prispeva k nižjim stroškom ogrevanja ali pa je dolgoročno neučinkovita?

Ogrevanje doma predstavlja velik del stroškov za energijo, zato mnogi iščejo načine, kako prihraniti. Ena od pogostih praks je ugašanje peči ponoči, ko so vsi v postelji in ni potrebe po visokih temperaturah. Vendar pa se poraja vprašanje, ali ta praksa resnično prispeva k nižjim stroškom ogrevanja ali pa je dolgoročno neučinkovita? V tem članku bomo raziskali, kakšne so prednosti in slabosti ugašanja peči ponoči ter kako to vpliva na porabo energije.

Če ponoči znižamo temperaturo za 1-2°C, lahko privarčujemo med 5 % in 10 % stroškov ogrevanja. To je preprost in učinkovit način za zmanjšanje porabe energije brez občutnega vpliva na udobje.

Ugašanje peči ponoči: Da ali ne?

Ko popolnoma ugasnete peč, se temperatura v prostoru močno zniža. Zjutraj, ko jo znova vklopite, mora sistem delovati na polno moč, da nadoknadi izgubljeno toploto in segreje ohlajen prostor. To lahko privede do večje porabe energije za hitro dvig temperature, kar včasih izniči prihranke, ki ste jih dosegli čez noč. Namesto popolnega ugašanja je pogosto bolj učinkovito, da ponoči le znižate temperaturo za nekaj stopinj (npr. za 2-4°C). To zmanjša obremenitev ogrevalnega sistema in porabo energije, hkrati pa prepreči, da bi se prostori preveč ohladili. Ko se zjutraj ogrevanje znova poveča, sistem deluje manj intenzivno, saj ni velike temperaturne razlike, ki bi jo moral nadoknaditi.

Slabosti ugašanja peči ponoči

Ko popolnoma ugasnete peč čez noč, se prostori močno ohladijo, še posebej v hladnih zimskih mesecih. Ko sistem ponovno vklopite zjutraj, bo moral delovati z veliko večjo intenzivnostjo, da nadoknadi toplotno izgubo in doseže želeno temperaturo. To pomeni, da bo sistem porabil več energije v krajšem času, kar lahko izniči prihranke, ki ste jih dosegli z ugašanjem peči čez noč. Prav tako je to povečano delovanje sistema lahko bolj obremenjujoče za komponente ogrevalnega sistema, kar dolgoročno vodi v večjo obrabo in hitrejšo potrebo po vzdrževanju ali popravilu. 

Ko peč ponovno zaženete, se prostori ne bodo enakomerno segrevali. Ohlajeni prostori, še posebej tisti z večjimi okni ali slabo izolacijo, bodo potrebovali dalj časa, da dosežejo želeno temperaturo. To lahko povzroči občutek neudobja, saj bodo nekatere sobe še vedno hladne, ko boste potrebovali hiter dvig temperature. Zlasti zjutraj, ko se prebujate ali pripravljate na delo, je lahko neprijeten občutek, če prostori niso dovolj hitro ogreti. Daljše segrevanje pomeni tudi večjo obremenitev sistema, kar vodi v višjo porabo energije in zmanjšanje energetske učinkovitosti.

Ko se prostor čez noč ohladi, so toplotne izgube skozi slabo izolirana okna, stene ali streho večje, saj je večji temperaturni gradient med notranjostjo in zunanjostjo objekta. Tudi ko peč ponovno vklopite zjutraj, je treba nadomestiti več izgubljene toplote, kar pomeni večje obremenitve za ogrevalni sistem. Zaradi tega lahko prihranek energije, ki ga ustvarite z ugašanjem peči, postane zanemarljiv ali celo povzroči višje stroške na dolgi rok.

Ogrevalni sistemi so zasnovani za delovanje na določeni ravni zmogljivosti, in ko jih nenehno ugašate in ponovno zaganjate, to povzroča večje obremenitve na komponente sistema, kot so gorilniki, črpalke in ventilatorji. Ponavljajoče se zaganjanje in intenzivno delovanje ob zagonu lahko povzroči večjo obrabo sistema, kar vodi do višjih stroškov vzdrževanja ali krajšanja življenjske dobe ogrevalne opreme.

Pametni termostati kot rešitev za učinkovito ogrevanje

Pametni termostati so postali eden najučinkovitejših načinov za optimizacijo ogrevanja v domu in hkrati zmanjšanje stroškov energije. Ti napredni termostati omogočajo avtomatsko prilagajanje temperature glede na vaš urnik in potrebe, kar zagotavlja optimalno raven udobja in energetske učinkovitosti. S tem omogočajo pomembne prihranke brez kompromisov glede udobja.

Pametni termostati vam omogočajo, da vnaprej nastavite urnike ogrevanja glede na vaš življenjski slog. Na primer, lahko programirate termostat tako, da zniža temperaturo ponoči, ko ste v postelji in ni potrebe po visoki temperaturi, ter jo dvigne zjutraj, ko se prebudite. Prav tako lahko nastavite nižjo temperaturo čez dan, ko ni nikogar doma, in povečate ogrevanje tik pred vašim prihodom.

Takšen pristop omogoča, da se izognete popolnemu ugašanju ogrevalnega sistema, saj sistem še vedno deluje na minimalni ravni, kar preprečuje velike toplotne izgube. Sistem zato ne potrebuje delovati z največjo močjo, da bi segrel močno ohlajene prostore, kar bi sicer zahtevalo več energije.

Ena od največjih prednosti pametnih termostatov je možnost daljinskega upravljanja prek aplikacije na vašem pametnem telefonu. Če se vaši načrti spremenijo in se domov vrnete prej ali kasneje, lahko z nekaj dotiki na telefonu prilagodite temperaturo kjerkoli in kadarkoli. To zagotavlja še dodatno prilagodljivost in preprečuje nepotrebno ogrevanje praznih prostorov.

Poleg tega nekateri napredni modeli pametnih termostatov vključujejo učenje uporabniških navad, kar pomeni, da se termostat sam prilagodi vašemu urniku in navadam. Tako sčasoma samodejno prilagodi ogrevanje, kar vam omogoča maksimalno energetsko učinkovitost brez vašega posredovanja.

Z avtomatizacijo in prilagodljivostjo omogočajo pametni termostati zmanjšanje stroškov ogrevanja za 5-10%. To dosežete z enakomernim vzdrževanjem temperature, zmanjšanjem porabe energije, kadar ni potrebe po ogrevanju (npr. ponoči ali v času vaše odsotnosti), in preprečevanjem prekomernega ogrevanja.

Pomembno je poudariti, da pametni termostati ne omogočajo le manjših stroškov ogrevanja, temveč tudi izboljšujejo splošno energetsko učinkovitost vašega doma. S pravilno uporabo in nastavitvijo vam omogočajo boljši nadzor nad porabo energije, kar prispeva k trajnostnemu bivanju.

Keep in touch with our news & offers

Subscribe to Our Newsletter

Comments

Comments

  1. annabrown

    Reply
    22 aprila, 2021

    Wow, cool post, thanks for sharing.

    • cmsmasters

      Reply
      22 aprila, 2021

      Happy to be of service.

Leave a Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja